הרשמה   | כניסה
בוררות
יתרו
בוררות בינלאומית
 בוררות בינלאומית

מאת: ד"ר ישראל שמעוני, עו"ד*

אחד התהליכים החשובים ביותר בשנים האחרונות הינו תהליך הגלובליזציה. בעקובת כך, פועלים חברות ואנשי עסקים רבים בישראל בכפר הגלובלי, ויחד עם התפתחות זו השתכללה מערכת ההסכמים. על רקע זה, נוטים אנשי העסקים – בעקבות הדינמיות הרבה המאפיינת את עולם העסקים – ליישב סכסוכים בהקדם האפשרי, בזריזות וביעילות שבהן מצטיין מוסד הבוררות. עקרונות הבוררות הבינלאומית חוסים תחת המשפט הבינלאומי המסחרי ותחת עקרונות דיני הבוררות. כך, שאנשי העסקים יודעים כיצד עליהם לנהוג במקרה של סכסוך וכיצד למקד את הסכסוך ולדון בו.

 


ראה מידע נוסף     
 אמנת ניו יורק בדבר הכרתם ואכיפתם של פסקי בוררות חוץ- 1958
 מאת ד"ר ישראל שמעוני, עו"ד*
 
אמנת ניו יורק בדבר הכרתם ואכיפתם של פסקי בוררות חוץ (להלן: האמנה), נחתמה בניו-יורק, ב- 10.6.1958 והיא בת תוקף לגבי ישראל מיום 7.6.1959. האמנה רותמת את מנגנוני האכיפה והשיפוט של המדינות החתומות עליה לשם אכיפת פסקי בוררות ויוצרת סמכות שיפוט ייחודית להליכי בוררות שמבוססים על הסכמי בוררות ברי תוקף. בנוסף, האמנה גוברת על החוק הישראלי ולכן אם יחוקק חוק המנוגד לה, הוא יהיה משולל תוקף.
 
 
 

 אמנת ניו יורק ומעמדה
מאת:  ד"ר ישראל שמעוני, עו"ד, בורר ומגשר

מדינת ישראל מחויבת להוראות אמנת ניו-יורק בדבר הכרתם ואכיפתם של פסקי בוררות חוץ, 1958 (להלן : האמנה)
סעיף 2 לאמנה מתייחס לנושא עיכוב ההליכים שיוגשו לבית משפט במקרה שבו מתקיימת תניית בוררות הנשלטת על ידי האמנה וקובע כי כל מדינה מתקשרת תכיר בהסכם בכתב שלפיו מתחייבים בעלי הדין למסור לבוררות את סכסוכיהם. ככלל, בית המשפט יפנה את בעלי הדין לבוררות זולת תנאים חריגים ביותר הקבועים באמנה.
 

 ערעור על פסק הבוררות - הדין הבינ"ל

 ד"ר ישראל שמעוני, עו"ד* 

סעיף 58 לחוק הבוררות הבריטי הנו הסעיף הדקלרטיבי בדבר קיומה של זכות הערעור על פסקי בוררות. הוא קובע כי כל עוד לא הוסכם אחרת על ידי הצדדים לבוררות, פסק הבוררות שניתן על ידי טריבונל הבוררות בהתאם להסכם הבוררות הנו סופי ומחייב את הצדדים וחליפיהם.

ראה מידע נוסף     
 הדין הקנדי

 מאת ד"ר ישראל שמעוני, עו"ד*

הדין הקנדי מבוסס גם הוא על דין פדרלי ודין מקביל למחוזות שונים. חוק הבוררות באונטריו הקנדית משנת 1991 מסדיר בסעיף 45 את זכות הערעור על פסק הבוררות. נראה כי הוא מסדיר באופן קוגנטי את זכות הערעור בשאלה משפטית למתן רשות מבית-המשפט.

ראה מידע נוסף     
 הדין הצרפתי

 מאת ד"ר ישראל שמעוני, עו"ד*

קוד הפרוצדורה האזרחי בצרפת קובע כברירת מחדל את זכות הערעור על פסק הבוררות. לפי סעיף 1482 פסק הבוררות ניתן לערעור אלא אם כן הצדדים ויתרו על זכותם בהסכם הבוררות. הליך ביטול הפסק עדיין עומד לזכות הצדדים במקרים, כגון: ביטול פסיקת בורר בהיעדר בוררות, מינוי שאינו תקין, חריגה מכללי ניהול תקין, ועוד.

ראה מידע נוסף     
 הדין האוסטרלי

 מאת ד"ר ישראל שמעוני, עו"ד*

חוק הבוררות המסחרי משנת 1984 באוסטרליה ובווילס מסדיר את הליך הערעור על פסק הבוררות בשאלה משפטית. הליך הערעור מובא ישירות לבית-המשפט העליון זכות העמידה היא לכל אחד מהצדדים ובדומה לסעיף 21א לחוק הישראלי, נדרשת הסכמת הצדדים כדי לקיים את ההליך באופן זה.  

ראה מידע נוסף     

 |  ראשי |  קורות חיים ישראל שמעוני  |  גישור לפני גירושין  |  אזכורים בפסיקה  |  סרטונים להמחשה  |  פעילות חקיקתית  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
ישראל שמעוני - שמעוני ישראל-בוררות וגישור- www.shimony-law.co.il © כל הזכויות שמורות
שמעוני ישראל - בוררות וגישור מרכז עזריאלי (המגדל העגול) קומה 33 תל אביב טלפון: 03-6950093 פקס: 03-6963346
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל