הרשמה   | כניסה
ליטיגציה
יתרו
יעוץ ויצוג בגישבור

הליך הגישור והליך הבוררות הם על פניו שני הליכים שונים לגמרי. בעוד הגישור הוא תהליך שבו מתווך ניטרלי עובד עם הצדדים במטרה להגיע לפתרון מוסכם של המחלוקות ביניהם ותוצאותיו אינן מחייבות את הצדדים, הרי שבוררות היא תהליך שבו הצדדים מסמיכים בורר ניטרלי שישמע ראיות שהוצגו על ידי הצדדים, ולאחר מכן יכריע במחלוקת באופן שיחייב אותם. פסק בוררות הוא למעשה זהה לפסק דין שניתן על ידי בית משפט מוסמך ועל כן ניתן לאכיפה.

מבחינה היסטורית, שני ההליכים - גישור והבוררות - היו נפרדים ומובחנים זה מזה. משום כך, בדרך כלל נוטים צדדים לסכסוך לבחור בהליך אחד מן השניים ולא בשניהם יחד. עם זאת, בשנים האחרונות נעשים ניסיונות המצביעים על כך שניתן לשלב את שני ההליכים לכדי הליך אחיד, בו ישנו הפוטנציאל למקסם את יתרונות כל אחד מן ההליכים על מנת לספק לצדדים פתרון הולם, יעיל, הוגן ושלם לפתרון המחלוקות שהתגלעו בניהם, כל זאת, מחוץ לכותלי בית המשפט.

לגישה זו אף ביטוי בסיפא של סעיף 5(ח) לתקנות בית המשפט (גישור), התשנ"ג-1993 מופיעה האפשרות להותיר את יישוב הסכסוך גם לאחר ששלב הגישור הסתיים אך טרם נפתרה כלל המחלוקת, מחוץ לכותלי בית המשפט. וכך קובע הסעיף:

"לאחר הפסקת הגישור רשאים בעלי הדין להסכים שהמגשר יתן חוות דעת על הסכסוך או יתמנה לבורר בסכסוך."

למעשה, הגישבור הוא הליך פשוט. הצדדים המסכימים לכך, חותמים על הסכם לפיו הפתרון לכלל המחלוקות בניהם יפתרו על דרך זו, ללא צורך בהתערבות הערכאות המשפטיות.

באופן זה, מתחיל פתרון המחלוקת בהליך גישור סטנדרטי. בהליך כזה, המתווך מנסה לסייע לצדדים לסיים ולפתור בהסכמה את כלל המחלוקות שהתגלעו. ואולם, כפי שעשוי לקרות לפעמים, גם כאשר מרבית המחלוקות אכן נפתרות, עשויות להיוותר בין הצדדים מספר סוגיות בלתי פתורות.

בשלב זה, במקום לסיים את אותן סוגיות שנותרו במחלוקת, בבית המשפט, נכנס לתמונה השלב הבא בהליך – שלב הבוררות. בשלב זה של הליך הגישבור, ישמע הבורר את כל הטענות והראיות שבידי הצדדים, יוצגו בפניו חוות דעת מומחים במידת הצורך והוא יוכל לחקור את הצדדים ואת עדיהם. כל אלה יסיעו בידיו לגבש פסק בוררות מחייב לגבי אותן סוגיות שנותרו כאמור, במחלוקת, לאחר שלב הגישור.

ניתן אם כן להצביע על היתרונות הבולטים שבהליך הגישבור:

  • הגישבור מתקיים אך ורק מרצון: הוא משמש רק אם שני הצדדים מסכימים לכך מראש. באופן זה, ניתנת לצדדים אוטונומיה רחבה ביותר לעיצוב ההליך ובאופן שיהלום את צורכיהם הייחודיים.
  • הליך הגישבור מספק מענה יעיל לפתרון מחלוקות מאחר והצדדים אינם נדרשים לפנות לערכאות השיפוטיות במהלכו.
ואכן, אנו ב`יתרו` מוסד לבוררות בע"מ בראשותו של ד"ר ישראל שמעוני, נשיא המוסד, דוגלים בתפיסה לפיה סכסוכים ניתנים לפתרון מחוץ לכותלי בית המשפט, תוך שימוש באסקלציה ומעבר מהליך אלטרנטיבי אחד למשנהו בהתאם לשלב בו מצוי הסכסוך: משא ומתן - גישור - בוררות! זאת אומרת, פתרון מלא של כלל המחלוקות הקיימות בין בעלי הדין, בהסכמה מלאה או חלקית, כל זאת מבלי להגיע כלל לבית המשפט!!!
 
ניסיוננו המצטבר ורב השנים ב`יתרו`, בניהול, יעוץ וייצוג בהליכים לפתרון סכסוכים, ניהול מו"מ, גישור ובוררות כמו גם בהכשרת בוררים ומגשרים, מאפשרת לנו לייעץ לך ולייצג את הלקוח באופן המיטבי בכל שלב משלבי הסכסוך, להעמיק עבורו את הקישור הלא מובן מאליו, בין עולמות התוכן הנדרשים לשם פתרון מלא של המחלוקת מחוץ לכותלי בית המשפט תוך שילוב בין ההליכים השונים - משא ומתן, גישור ובוררות - הכל תחת קורת גג אחת! ביעילות, מהירות וחסכון משמעותי בזמן ובמשאבים.
 
לקביעת פגישת יעוץ להליך `גישבור` - לחץ כאן!
 |  ראשי |  קורות חיים ישראל שמעוני  |  גישור לפני גירושין  |  אזכורים בפסיקה  |  סרטונים להמחשה  |  פעילות חקיקתית  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
ישראל שמעוני - שמעוני ישראל-בוררות וגישור- www.shimony-law.co.il © כל הזכויות שמורות
שמעוני ישראל - בוררות וגישור מרכז עזריאלי (המגדל העגול) קומה 33 תל אביב טלפון: 03-6950093 פקס: 03-6963346
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל