הרשמה   | כניסה
גישבור
יתרו
הליך הגישבור
רקע:
גישבור הוא הליך המשלב בין גישור ובוררות יחדיו (או בלעז: med-arb). גישבור הינו אחד מן ההליכים האלטרנטיביים ליישוב סכסוכים מחוץ לכותלי בית המשפט (ADR - Alternative Dispute Resolution). הליך הגישבור פותח כמענה לחסרונותיה של השיטה האדברסרית, שהיא שיטה לוחמנית ותחרותית, הנוהגת בישראל כיום, לעומתה, הליך הגישבור הוא נושא הדגל של עקרונות הגישה השיתופית, המודרנית שמגייסת את הצדדים לטיפול משותף במחלוקות שהתגלעו ביניהם.
 
אופן ההליך: תהליך הגישבור מתחיל כתהליך גישור בין הצדדים, במטרה להגיע לפתרון מוסכם של המחלוקות ביניהם, אולם כמובן שעשויות להיוותר מספר סוגיות בלתי פתורות הדורשות הכרעה. בהליך גישור רגיל, הסוגיות שנותרו במחלוקת עוברות להכרעה בבית המשפט, אך בתהליך גישבור הצדדים עוברים לשלב הבא, שהוא שלב הבוררות, בו הופך המתווך הניטרלי (ששימש בתחילה בכובעו של מגשר), למתווך ניטרלי שיכריע במחלוקת באופן מחייב (מכיוון שפסק בוררות זהה למעשה לפסק דין שניתן על ידי בית משפט מוסמך וניתן לאכיפה).
 
יתרונות ההליך:
גישבור הוא הליך גמיש ויצרתי המאפשר לצדדים לסיים את הסכסוך מבלי לפנות לערכאות השיפוטיות, תוך שמירת החופש והעצמאות לסיפוק צרכיהם הייחודיים וזכותם להגדרה עצמית, אוטונומית. הליך הגישבור אף מאיין טענות כמו כפיה או הפעלת כוח יתר מצד מגשר, היעדר ניטרליות מצדו, או חששם של הצדדים לגילויי פתיחות ושיתוף פעולה בשלב הגישור, בשל הידיעה כי אותו אדם ניטרלי ישמש גם בורר (בתום שלב הגישור).
 
שלבי ההליך:
 השלב הראשון בגישבור הוא שלב הגישור.
שלב זה, מתמקד באוטונומיה של הצדדים וברצון לפתור את הסכסוך שהתגלע על דרך הפשרה. שלב המשא ומתן מתבצע בעזרת צד שלישי (המגשבר), כאשר הצדדים עצמם קובעים את טיב ההסכם מהותו וניסוחו.
המגשבר מסייע לצדדים להגיע לידי הסדר גישור, ללא הכרעה וללא מתן החלטה מחייבת כלשהי בנושאים שבמחלוקת בין בעלי הדין (בניגוד לשופט ולבורר).
 
מכאן, נעבור לשלב השני בגישבור, אל שלב הבוררות.
שלב זה מתמקד בפתירת הסכסוך בעזרת בוררות שהיא אחת מהשיטות האלטרנטיביות ליישוב סכסוכים. הבוררות דומה ביסודה לערכאות הדיוניות כבתי משפט, משום שגם הבורר מכריע בסכסוך לאחר ששמע את הצדדים.
יחד עם זאת, לבוררות ישנם יתרונות בולטים המעניקים לצדדים שליטה רבה יותר על ניהול ההליך.
ראשית, הצדדים יכולים לקבוע בעצמם את זהות הבורר (בניגוד לבית-המשפט בו לא ניתן לבקש להישפט בפני שופט/ת מסוים), שנית, הצדדים אף יכולים לקבוע את תחולת סדרי-הדין ולעגן קביעות כלליות כשיקולי צדק, מוסר ואף נוהג עסקי, בהן הבורר חייב להתחשב בהכרעתו, בניגוד לבית-המשפט אשר פוסק, על פי רוב, בכפוף לדין בלבד.
 
 

 |  ראשי |  קורות חיים ישראל שמעוני  |  גישור לפני גירושין  |  אזכורים בפסיקה  |  סרטונים להמחשה  |  פעילות חקיקתית  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
ישראל שמעוני - שמעוני ישראל-בוררות וגישור- www.shimony-law.co.il © כל הזכויות שמורות
שמעוני ישראל - בוררות וגישור מרכז עזריאלי (המגדל העגול) קומה 33 תל אביב טלפון: 03-6950093 פקס: 03-6963346
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל